Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paint horse

26. 1. 2009

V poslední době nabývají americká plemena se zajímavým zbarvením na popularitě. A strakatí kovbojští koně nejsou žádnou vyjímkou

Zěmě původu: Spojené státy americké

Barva: pouze strakoši

Výška:145-162cm

Popis: Kompaktní tělo s výrazným oslovením. Hlava je krátká, úhledná s velkými žuchvami a malýma ušima. Krk je klenutý, níže nasazený a dobře osvalený. Navazuje na málo výrazný kohoutek, krátký hřbet a výrazně osvalenou záď. Painti se vyznačují klidnou a mírnou povahou a často mívají tzv.,,cow sense" neboli smyskl pro práci s dobytkem.

Historie: Strakatí koně se objevovali již u mustangů a často byli oblíbení mezi kovboji a indiáni. Když byla založena asociace pro guarter horse, byli z ní strakatí koně vyřazeni. Ale kolem roku 1950 začal zájem o strakaté honácké koně stoupat a roku 1965 vznikla spojením dvou asociací APHA Američan Paint Horse Association. V současné době registruje více než půl milionu koní na ceém světě.

Využití: Paint horse najdeme hlavně ve westrernových disciplínách, ale v USA se pro strakaté koně vypisují i dostihy. Mimo závodní kolbiště se uplatňují i při práci s dobytkem, ale i jako skvělí koně pro volný čas, kde jezdci ocení jejich klidný a přátelský charakter.