Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výmarský ohař krátkosrstý

26. 1. 2009

Původ: Nejasný. Jedna z verzí má za to, že předky výmarského ohaře dovezl z Čech (!)

velkovévoda Karel August z Výmaru. Jiná se domnívá, že tento nápadný ohař navazuje na

Eimee

šedomodré psy, dovezené z Francie. V každém případě byli jejich potomci chováni na výmarském dvoře několik století. V roce 1896 byl výmarský ohař uznán za svébytné plemeno německého

původu.

Popis: Větší silný ohař ojedinělé modré barvy. Hlava úměrná k tělu, suchá, s dlouhou a hranatou čenichovou partií a převislými pysky. Oči jantarové barvy, u štěňat jasně modré. Uši široké, dlouhé, dosahující až k ústnímu koutku, na konci zaoblené. Tělo s pevným, svalnatým, o něco delším, rovným hřbetem, mohutnou, ale nepříliš širokou hrudí, dosahující k loktům. Končetiny vysoké, nepříliš široce postavené, rovné, šlachovité. Ocas nasazen níže, pod linií zad, tenčí, kupíruje se na 4 - 4,5 cm. Srst: krátká, silná, hustá, většinou bez podsady.

Charakteristika: Silný a uměřeně temperamentní ohař pracovního typu, rychlý a vytrvalý. Je ostřejší než většina ostatních ohařů. Vyniká inteligencí a dobře se cvičí.

Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a vhodné zaměstnání, nejlépe při lovu, je však schopen i služebního výcviku. Neměl by být celoročně ubytován venku.

Užití: Všestranný lovecký pes. Výborný hlídač, v cizině užívaný i k práci v ozbrojených složkách. Stále častěji držený jen jako společník.

Výskyt: Ani běžný, ani vzácný. Ročně se u nás odchovává kolem stovky štěňat.

Možná záměna: Vzhledem k typické modré barvě vyloučena.

pes 30-40kg 59-70cm
fena 25-35kg 57-65cm