Jdi na obsah Jdi na menu
 


Phar Lap

26. 1. 2009

Phar Lap, kůň který zemřel pro lidskou vlastnost, a tou je závist

Rezavý hřebeček se narodil 4.října 1926 se v Timaru na Novém Zélandu u vlivného chovatele, klisně EPhar Laptreaty a hřebci Night Raid, pojmenovali ho Phar Lap (v překladu Blesk). Jenže jako roční na dražbě Phar Lap na bleska rozhodně nevypadal. Byl kostnatý a přerostlý měřil rovných 173 cm, zatímco ostatní koně byli o 10 cm menší a vážil šest metráků, zatímco průměrná váha anglického plnokrevníka byla v té době 450 kg. Byl ohodnocen na 160 guineí (tehdy v přepočtu směšná částka 336 dolarů) a putoval k chudému trenérovi Harrymu Telfordovi, který neustále čekal na svého životního koně, věřil především v Phar Lapův dobrý rodokmen.

Phar Lap po příjezdu do Austrálie vypadal dosti nevábně. Po plavbě z Nového Zélandu byl ve špatné kondici a na hlavě měl bradavice. Jeho nový majitel Dave Davis s ním nechtěl mít nic společného. Tím spíš, když viděl Phar Lapa v pohybu. Nakázal Telfordovi, aby se té líné herky, která si do té doby vysloužila přezdívku Bobby nebo Bobby Boy, okamžitě zbavil. Jenže Harry se Phar Lapa nechtěl vzdát, cítil, že v něm "něco vězí". Jelikož sám neměl dost peněz aby si ho koupil, zaplatil ho napůl a usmlouval s Davisem tříletou splátku.

Valach se dostal do rukou osmnáctiletého ošetřovatele Toma Woodcocka, který sehrál v životě Phar Lapa nejdůležitější roli. Tom měl Phar Lapa nesmírně rád a tato náklonnost byla oboustranná. PharLap měl zřejmě naprosto bezproblémovou povahu a pravděpodobně měl problémy s předníma nohama, protože jak v dostizích, tak mimo ně měl na nohách neustále bandáže. K lidem byl vstřícný a sláva ho nijak nerozmazlila.

Jako dvouletý (rok 1929) se Phar Lap na dráze zvláště nepředvedl. Prohrál, co se dalo, skoro jako kdyby si hlídal svou poslední pozici. Startoval v pěti dostizích, z nichž byl 4x poslední a jen jednou vyhrál nad mizernou konkurencí. Harry Telford byl zklamaný, ale přesto se nevzdával víry v Phar Lapovy schopnosti. Všichni ostatní se mu za to posmívali.

Tříletý Phar Lap byl úplně jiný kůň. Ať už byly tréninkové metody jakékoliv, nejpravděpodobnější asi bude, že jednoduše vyzrál. Phar Lap se ve třech letech doslova "vyloupl". Z ošklového káčátka se stal vysoký, osvalený a vyrovnaný kůň. Sice v prvních čtyřech dostizích doběhl na nedotovaných místech, ale další starty... Phar Lapův start v Derby byl doslova šokem pro všechny zúčastněné i diváky. Ryzák, od kterého už nikdo nic nečekal, se najednou začal posunovat dopředu, až nakonec zaujal první pozici. Běžel s takovou chutí a razancí, že všichni přestali sledovat ostatní koně a upírali pohledy jen k němu. A jaké to bylo překvapení, když Phar Lap s drtivou převahou a překypující energií zvítězil! Telford se dočkal a všichni hledali muže, kterému by mohli pogratulovat. Dokonce i doposud se od neohrabaného ryzáka distancující Davis k němu najednou našel cestu. Od té doby byl Phar Lap fovoritem všech dostihů, ve kterých startoval.

Bobbyho sláva začala představovat velkou hrozbu pro majitele ostatních koní a i pro zkorumpovaný australský dostihový spolek. Vůbec první atentát na koně v historii dostihového sportu se stal ve středu 1. listopadu 1930, pár dní před Melbourne Cupem. Černé auto sledovalo Toma na bílém poníkovi, který vedl Bobbyho z ranní procházky. Najednou výstřel! Poplašený Phar Lap naštěstí vyvázl bez zranění. Následovaly však výhrůžné dopisy a telefonáty. Phar Lap byl nucen opustit dosavadní působiště. Byl pečlivě ukryt před zraky všech a jak se blížil Melbourne Cup, všichni se phar Lapptali, kam se Phar Lap poděl. Dokonce i v sobotu, v den Melbourne Cupu, nebyl Phar Lap pořád na místě určení. Atmosféra na závodišti houstla a zraky všech se upíraly k vjezdové bráně. Zdržení bylo způsobeno tím, že záškodníci si Phar Lapa nakonec našli. Aby mu znemožnili startovat v Melbourne Cupu, odpojili proud a zničili motor auta převážejícího Phar Lapa ke startu. Ale Phar Lap se na start dostihu nakonec postavil a i přes zátěž 62,5 kg vyhrál a davy opět jásaly.

Přes obrovské zátěže Phar Lap vyhrával pokaždé stejným stylem. Naprosto spolehlivě útočil ze zálohy, šel do vedení a vybudoval si náskok. S hlavou hrdě vztyčenou a ušima vzpřímenýma se vřítil vítězně do cíle. Phar Lap utrpěl i jednu prohru, a to zcela zbytečně. Telford se nemohl nabažit výher a tak Phar Lapa posílal do zbytečně mnoha startů. Například jako čtyřletý vyhrál Phar Lap čtyři dostihy během jediného týdne, mezi nimi i Melbourne Cup 1931. Telford přihlásil Phar Lapa do Melbourne Cupu i o rok později. Tam byl zatížen neuvěřitelnými 69kg. Doběhl osmý a vítězem se stal kůň White Nose, nesoucí pouhých 44 kg. Toto si Phar Lap opravdu nezasloužil.

Když už neměl Phar Lap v Austrálii co dokazovat, rozhodl se Telford přeplavit ho do Ameriky, aby se utkal s místní špičkou. Jako trenér jel s koněm Tom a žokej Billy Eliot. 15. ledna 1932 vešel Phar Lap na americkou půdu- v San Franciscu. Po dvouměsíční aklimatizaci nastoupil na start Aqua Caliente Hadicapu (20. března 1932).Phar Lap však nebyl v pořádku, měl zraněné kopyto, ale i přesto nastoupil. V průběhu dostihu se rána otevřela a obvazem začala prosakovat krev. Phar Lap vyhrál, a současně překonal traťový rekord na 2 km.Výkon australského koně si podmanil celou Ameriku, která mu dokonce předpovídala, že se stane nejbohatším koněm světa. Rovněž se tvrdilo, že byl nejlepším koněm, co kdy vstoupil na americkou půdu.

Jenže vše dopadlo jinak. Za pouhých pár dní Phar Lap zemřel. Bylo to v úterý, 5. dubna 1932. Toho dne v půl páté ráno kůň nevypadal dobře. Tak Tom zavolal veterináře Williama Nielsona, který přijel z Austrálie jako Phar Lapův "osobní lékař". Jenže kůň na tom byl stále hůře, a proto byl přivolán další veterinář. Pomoci už Phar Lapovi nemohli. Zemřel krátce po poledni.

Zajímavosti

Okolnosti smrti byly tak záhadné. Někdo říká, že to byla kolika, jiní tvrdí, že byl otráven arzénem, nebo že byl přepracovaný. Pitva však nic nedokázala. Celý svět obletěla smutná zpráva a zarmoucení

Phar Lap v Melbourne muzeu

fanoušci dokonce zaslali australské vládě petici, aby vyhlásila za zabití Phar Lapa Americe válku.
Nakonec se Phar Lap vrátil na australskou půdu. S neobyčejnou láskou a jemností byl vypreparován a dnes ho můžete vidět v Melbournském muzeu, kde ho ročně přijde obdivovat asi 100 tisíc lidí. Nebyl to jen tak obyčejný kůň. Jeho bojovné srdce vážilo 14 liber- srdce obyčejného plnokrevníka váží 9 liber.

Phar Lap startoval v 51 dostizích, z nichž 37 vyhrál, 3x byl druhý a 2x třetí - nehledě na zátěž. Vydělal 66 738 liber (133 476 dolarů). Byl neuvěřitelně rychlý a překonal nejeden traťový rekord.

Telford už nikdy na koně Phar Lapových kvalit nenarazil a tréninkové středisko, které si z výdělků za Phar Lapa postavil, později zkrachovalo a Telford zemřel jako chudý muž. Jeho hvězda zhasla s Phar Lapovou smrtí.

Videa: