Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruffian

26. 1. 2009

Ruffian, kůň který běhal pro radost

Tmavá kobylka Ruffian se narodila 17. dubna 1972 chovatelům a majitelům Stuartovi a Barabře Janneysouvým na Claiborne Farm v Kentucky. Jejím otcem byl Reviever a její matkou Shenanigans. Ruffian byla relativně snadno trénovatelná, byla to uličnice, spíš jako hřebeček, než klisna. Nebyla zuřivá, ale byla tvrdá, nezávislá a svéhlavá. Na klisničku také byla dost velká. Vypadala plně, ne jako dostihový kůň, ale zbožňovala běh a měla dlouhý krok. Byla v péči trenéra Franka Whiteley.

Její první start byl 22. května v Belmontu. Byl to závod pro koně, kteří ještě nikdy nezvítězily na pět a půl furlongu(tj. 0,125mil) a Ruffian ho vyhrála. Okamžitě byla přesunuta vzhůru do stakes společnosti. Vypadalo to, že s každým startem je Ruffian rychlejší. Dále běžela ještě další 4 závody. Na konci sezóny odjela přezimovat do Jižní Karolíny (jeden z důvodů byl, že měla vlásečnicovou prasklinou v zadní noze). Jako neporažená několikanásobná vítězka stakes, bleskurychlá, prvotřídní a šikovná, byla Ruffian vybrána jako šampiónka mladých klisen roku 1974. Do práce se vrátila následující rok 14. dubna a běžela dalších 5 dostihů.

Jejím osudným závodem se stal Belmont Park 6.července. Na závod se přišlo podívat přes 50tis. diváků. Všichni chtěly být svědky souboje dvou mladých koní (2 letá mladá klisna roku 1974 Ruffian a 2 letý mladý hřebec roku 1974 Foolish Pleasure). Oba koně čekal veliký souboj, hřebeček proti kobylce, byl to závod mezi pohlavími. Foolish Pleasure se vyřítil z boxů s hlavou v čele, ale Ruffian se rychle prodrala vpřed. Běželi bok po boku, ale pak se Ruffian začala posouvat v před. Nejdřív o nos, pak o hlavu a krk, začínala se odtrhávat. Pak už byla o půl délky před hřebcem. Ovšem jak dvojice, stále bok po boku, míjela mílový sloupek, ozval se zvuk, který oba žokejové popsali "jako když se láme prkno", a velký boj skončil. Foolish Pleasure byl o délku vpřed, o dvě, o tři…. Ruffian byla zpomalena, její sezamové kůstky byly roztříštěné. Jacinito Vasquez, Ruffianin žokej, pochopil co se stalo a snažil se Ruffian zastavit, ale Ruffian zastavit rozhodně nechtěla. Mnoho koní by se s takovýmto zraněním zastavilo, ale ne Ruffian. Nechápala tu bolest, jediné co chtěla, bylo běžet, porazit toho hřebečka. Nemohla vystát skutečnost, že ji hřebeček předběhne a tak běžela dál a zranění si tím ještě zhoršovala. Ještě nikdy předtím jí žádný kůň v dostihu neukazoval záda. Rozdrtila si sezamové kůstky, přetrhala šlachy, strhala si kůži ze spěnek. Když její kopyto bezvládně viselo na noze, běžela po holých kostech...

Okamžitě přijela ambulance s veterináři zamířila ke kobylce. Vyvinuli nadlidské úsilí zachránit mladou klisnu, přestože podle prvního posouzení jí dávali pouze 10% šanci na přežití. Před převozem jí dali vzdušnou dlahu a další jí dali ve stáji. Tým čtyř veterinářů a ortopedického lékaře se 12 hodin dřel aby dokázal nemožné. Během operace museli Ruffian dvakrát oživovat poté, co přestala dýchat. Nakonec operaci dokončili. Avšak to nejhorší mělo teprve přijít. Anestézie vyšuměla a kobylka se probrala, desorientovaná, zmatená a v bolestech. Začala sebou divoce zmítat navzdory pokusům několika dozorců ji udržet. Polámala nové dlahy a způsobila si ještě větší zranění spěnky, veškerá dosavadní práce lékařů vzala za své. Protože veterináři věděli, že už by další operaci nezvládla, 7.července 1975 asi 20 minut po druhé hodině ráno ji navždy milosrdně uspali, aby už dále netrpěla.

V roce 1974 startovala celkem 5x. A v roce 1975 startovala 6x. Celkem běžela odstartovala 11 dostihů z toho jich 10 vyhrála (svůj poslední dostih nedoběhla).

Zajímavost:

Na Ruffianinu počest se běhá dostih. Ruffian Stakes, Turffontein, SAF, 23. února, dlouhý přes 1000m.

Ruffian je pohřbena blízko stožáru NYRA na její domácí dostihové dráze v Belmont Park - v místě jejího prvního dostihu, kde hrdě vstoupila na dostihovou scénu, a také v místě kde tisíce očí viděly její zářivý plamen vyhasnout. Je pohřbena s hlavou navždy směřující k cílové čáře.

Videa:

Foto:

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazek